KORONA MASYWU ŚLĘŻY odznaka PTTK Legnica [regulamin, informacje ogólne i praktyczne, raport z wycieczek]


Cztery wycieczki w rejon Masywu Ślęży pod pretekstem zdobywania odznaki ustanowionej przez legnicki oddział PTTK "Korona Masywu Ślęży", zapiszą się w mojej pamięci, jako te, które nie tylko wypełniły czas na bezśnieżną zimę i dzięki nim odkryłam wiele nieznanych mi dotąd miejsc, ale dodatkowo stały się pierwszym sygnałem, że zmiany jakie dokonałam w swoim życiu osobistym były najlepsze z możliwych.  🙏

Post zawiera informacje podstawowe związane z samą odznaką oraz krótkie raporty moich wypadów w ramach jej zdobywania.


_________________________


REGULAMIN ODZNAKI TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEJ PTTK

"KORONA MASYWU ŚLĘŻY"


1.Odznaka „Korona Masywu Ślęży” jest odznaką regionalną Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Legnicy.

2. Celem ustanowienia odznaki jest popularyzacja turystyki górskiej w rejonie Masywu Ślęży, jak również promowanie regionu – poznawanie jego piękna oraz walorów krajoznawczych.

3. Odznaka jest jednostopniowa.

4. Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony. Do odznaki zaliczane będą obiekty zwiedzone w przeszłości, tj. przed datą wejścia niniejszego regulaminu w życie.

5. Odznakę uzyskuje się poprzez zdobycie określonych szczytów (według zamieszczonego wykazu).

6. Podstawą weryfikacji jest książeczka (kronika wycieczek) prowadzona indywidualnie przez zdobywającego odznakę, w której powinny być zawarte podstawowe informacje: data wycieczki i miejsce na potwierdzenia.

7. Potwierdzeniem zwiedzenia określonego miejsca jest zdjęcie ubiegającego się o odznakę na tle cech charakterystycznych dla danego szczytu, grupy skalnej, itp. Potwierdzeniem mogą być także pieczątki z obiektów turystycznych, lokali gastronomicznych, sklepów, urzędów, itp. Ponadto potwierdzeniem mogą być podpisy przewodników turystycznych, przodowników turystyki górskiej, opiekunów wycieczek, itp.

8. Ubiegający się o odznakę po zebraniu potwierdzeń ze wszystkich wskazanych miejsc przedstawia książeczkę (kronikę) do weryfikacji w Oddziale PTTK w Legnicy. Weryfikacja odbywa się nieodpłatnie, a osoba zdobywająca odznakę ponosi ewentualne koszty przesyłki oraz koszty zakupu odznaki.

9. Wszelkie wątpliwości wynikające z interpretacji regulaminu rozstrzyga Komisja Turystyki Pieszej i Górskiej przy Oddziale PTTK w Legnicy. Kontakt tel. 509-290-499.

10. Każdy zdobywca odznaki „Korona Masywu Ślęży” ma pełną świadomość ryzyka związanego z uprawianiem turystyki górskiej i podejmuje je na własną odpowiedzialność. Zwiedzanie określonych w regulaminie miejsc odbywa się z zachowaniem zasad bezpiecznego poruszania się po górach, z zachowaniem i przestrzeganiem miejscowego prawa oraz na własny koszt.

11. Regulamin niniejszy został przyjęty na posiedzeniu Zarządu Oddziału PTTK w Legnicy Uchwałą Nr 1/02/2023 z dnia 21.02.2023 r. i wchodzi w życie z dniem 1.05.2023 r.

Pomysłodawca projektu oraz autor regulaminu i koncepcji graficznej odznaki: Adam Reszewicz. Konsultacje merytoryczne: Marek Rabski.


Lp.

Nazwa szczytu

Wysokość 

(m n.p.m.)

Grupa górska

1.

Czernica

487

Grupa Raduni

2.

Gozdnica

318

Masyw Ślęży

3.

Gozdnik

314

Wzgórza Oleszeńskie

4.

Kwarcowa Góra

361

Masyw Ślęży

5.

Łysa Góra

495

Grupa Raduni

6.

Oleszenka

388

Wzgórza Oleszeńskie

7.

Oleszyńskie Góry

384

Wzgórza Oleszeńskie

8.

Skalne

522

Masyw Ślęży

9.

Słupicka Góra

332

Grupa Raduni

10.

Stolna

368

Masyw Ślęży

11.

Szczytna

466

Wzgórza Kiełczyńskie

12.

Ślęża

718

Masyw Ślęży

13.

Świerczyna

414

Grupa Raduni

14.

Wieżyca

414

Masyw Ślęży

15.

Winna Góra

317

Wzgórza Oleszeńskie

16.

Wrzos

250

Masyw Ślęży


Masyw Ślęży jest najbardziej na północ wysuniętym fragmentem Przedgórza Sudeckiego i jednocześnie jego najwyższą grupą górską. Przewyższa otaczające go równiny o ponad 500 metrów, w związku z czym sprawia monumentalne wrażenie. Przy dobrej widoczności można go dostrzec z bardzo wielu miejsc Dolnego Śląska, a nawet z jeszcze dalszych rejonów Polski oraz Czech. Masyw Ślęży znajduje się ponad trzydzieści kilometrów na południowy zachód od Wrocławia. Od zachodu przylega do niego Równina Świdnicka, od północy i wschodu Równina Wrocławska, natomiast od południowego zachodu Kotlina Dzierżoniowska.

Od północy ku południowi, pomiędzy Sobótką a Przełęczą Tąpadła, wznosi się Ślęża z Wieżycą oraz pozostałymi szczytami, m.in. Gozdnicą, Stolną czy Kwarcową Górą. Na południe od Przełęczy Tąpadła znajduje się Grupa Raduni (drugi co do wysokości szczyt Masywu Ślęży – od 2014 r. niedostępny jednak dla turystów) oraz pozostałe szczyty, m.in. Łysa Góra, Czernica czy Świerczyna.

Południowo wschodnią cześć Masywu Ślęży tworzą Wzgórza Oleszeńskie, które ciągną się od Przełęczy Słupickiej po miejscowość Winna Góra. Od strony północno zachodniej, od właściwego Masywu Ślęży oddzielone są Doliną Sulistrowickiego Potoku, a zbocze południowo wschodnie opada w stronę Kotliny Dzierżoniowskiej. Jest to około sześciokilometrowe pasmo niewysokich wzgórz, których grzbiety nie przekraczają wysokości 400 m n.p.m., jednak ze względu na stromość zboczy nabrały charakteru pasma górskiego. Najwyższym wzniesieniem jest Oleszenka.

Ostatnim mikroregionem należącym do Masywu Ślęży są Wzgórza Kiełczyńskie, stanowiące niewielkie, około pięciokilometrowe pasmo wzgórz, odgałęziające się od Raduni w kierunku zachodnim. Kulminację pasma stanowi Szczytna.

_________________________


MASYW ŚLĘŻY - atrakcje, ciekawostki, informacje praktyczne


  • Masyw Ślęży należy do Przedgórza Sudeckiego, który przewyższa otaczające go niziny o ponad 500 m, co daje efekt wrażenia niezwykle monumentalnego. Składa się z czterech pasm: Wzgórz Kiełczyńskich, Wzgórz Oleszeńskich, Grupy Rauduni oraz Masywu Ślęży.
  • Dużo ciekawych i aktualnych informacji można znaleźć na portalu "Ślęża i Sobótka - informacje turystyczne" (www oraz facebook).
  • W epoce brązu okolice Masywu Ślęży były już dość zasiedlone i prawdopodobnie wtedy lokalna ludność zaczęła kształtować ośrodek kultowy, w którym Ślęża została poświęcona słońcu, a Radunia - księżycowi.
  • Nazwa Ślęża nawiązuje do staropolskiego słowa "śląg" co oznacza mokry, wilgotny, a to dlatego że masyw otrzymuje średnio o 150 mm opadów rocznie więcej niż okoliczne równiny. Występuje również więcej burz, mgieł i silnych wiatrów.
  • Dwa schroniska w Masywie Ślęży: Dom Turysty PTTK " Pod Wieżycą" oraz Dom Turysty PTTK na Ślęży (brak możliwości noclegu).
  • Cztery rezerwaty przyrody: "Góra Ślęża", "Łąka Sulistrowicka", "Góra Radunia", "Skalna" na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.
  • Rzeźby kultowe na zboczu Ślęży: "Niedźwiedź" oraz "Panna z rybą".
  • Głównym miastem znajdującym się u podnóża Masywu Ślęży jest Sobótka, która ma połączenie kolejowe oraz autobusowe z Wrocławiem. Do stolicy Dolnego Śląska jest około 30 km.
  • Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Wzgórza Kiełczyńskie prowadzi na szczyt Szczytna i ma około 8 km. Wzgórza mogą poszczycić się najbogatszymi stanowiskami zanokcicy serpentynowej (gatunek paproci), która rośnie na ścianach nieczynnego kamieniołomu w zachodniej części pasma.
  • Szczyt Ślęża należy również do Korony Gór Polski (KGP) oraz Korony Sudetów.
  • Szczyt Szczytna należy również do Sudeckiego Włóczykija.
  • Zalew Sulistrowicki znajdujący się poniżej wsi Sulistrowice oferuje bezpłatną plażę gminną w widokiem na górę Ślężę oraz płatny kompleks wypoczynkowy "SuliCamp".
  • Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku na szczycie Ślęży
  • Wieża Bismarcka na szczycie Wieżyca zbudowana w latach 1905-1907 i sięgająca 15 m.
  • Przełęcz Tąpadła stanowi bardzo wyraźne obniżenie oddzielające Ślężę od Raduni. To idealny punkt startowy na wszystkie cztery grupy górskie!
  • Pomysł na zdobywanie odznaki: można rozłożyć na cztery, jednodniowe wypady (tak jak zrobiłam to ja) lub spędzić przedłużony weekend pod Ślężą. Na Przełęczy Tąpadła znajduje się m.in. duży kompleks noclegowy "Mieszko i Jagienka". Możliwość zdobywania odznaki o każdej porze roku.
  • Parking na Przełęczy Tąpadła jest bezpłatny, ale często bywa pełny (zwłaszcza w obfitujące w ładną pogodę weekendy!). 

Moją "Koronę Masywu Ślęży" zrealizowałam w formie czterech, jednodniowych wypadów w bezśnieżnym okresie zimowym (luty - początek marca) w 2024 roku.

Na wszystkich 16 szczytach były przytwierdzone  papierowe tabliczki z nazwą szczytu (stan na początek 2024 roku). Nie miałam problemów z ich odnalezieniem. Jedynie żeby nie tracić czasu, sporadycznie wspomagałam się nawigacją w telefonie. 

_________________________


sobota, 10 lutego 2024 - GRUPA RADUNI 

(CZERNICA, ŁYSA GÓRA, SŁUPICKA GÓRA, ŚWIERCZYNA)


"Korona Masywu Ślęży" - czas start(!) i Przełęcz Tąpadła po raz pierwszy. Wybrałam Masyw Raduni, kompletnie nie nastawiając się na jakieś rozleglejsze widoki. Miłe zaskoczenie pojawiło się już na podejściu na pierwszy szczyt! Pogoda była tak przyjemna, że nawet rowerzyści postanowili wyprowadzić na spacer swoje dwa kółka. W ogóle zauważyłam, że tereny w Masywie Raduni są bardzo fajne pod rower. Wybierając różne warianty ścieżek, którymi najszybciej i najwygodniej byłam w stanie dotrzeć do kolejnych szczytów, miałam okazję zobaczyć jak wyglądają skrywające się w lesie single tracki. Wyglądają naprawdę ciekawie i profesjonalnie! Trzeba będzie przyjechać tutaj kiedyś ponownie, ale z Intrygą!

Dzień dobry! Czas na nowy projekt odznakowy!
1. Pierwszy szczyt zdobyty - Czernica! 2. Widok na Ślężę. 3. Okolice Czernicy.

1. Łysa Góra. 2. Tajemne konstrukcje związane z rowerowymi single trackami.
3. Starożytne wały kultowe.

Widok na Sudety.

Całkiem fajna przejrzystość dzisiaj.

Widoczki na trasie.

Widok na Wzgórza Kiełczyńskie.

1. Skryta w lesie Słupicka Góra. 2. Świerczyna. 3. Rezerwat Przyrody "Góra Radunia".


środa, 14 lutego 2024 - WZGÓRZA OLESZEŃSKIE 

(OLESZENKA, OLESZYŃSKIE GÓRY, WINNA GÓRA, GOZDNIK)


Cztery dni później ponownie zjawiłam się na Przełęczy Tąpadła. Tym razem jednak po drodze zgarnęłam na dworcu kolejowym w Sobótce Artura z Góry Ponad Chmurami.  Dzisiejsza trasa nie  podniosła nam zbytnio tętna, gdyż profil miała dość łagodny, ale ilość kroków na pewno przekroczyła dzienne minimum. Pogoda znowu była bardzo przyjemna - ach to przedwiośnie w lutym! 😉

1. Szlakowskazy na Przełęczy Słupickiej. 2. Szczyt Oleszenka. 

1. Szczyt Oleszyńskie Góry. 2. Pomnik na szczycie Oleszyńskie Góry.
3. Znaleziony kamyczek #kamyczki - więcej informacji o zabawie na stronie.

1. Pomnik na Oleszyńskich Górach. 2. Szczyt Winna Góra. 3. Widok na Masyw Ślęży. 4. Szczyt Gozdnik.


piątek, 16 lutego 2024 - WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE 

(SZCZYTNA)

Trzeci, tym razem klasyfikujący się bardziej do spaceru, wypad związany ze zdobywaniem "Korony Masywu Ślęży". 6 kilometrowa pętla poprowadzona "Ścieżką edukacyjno-przyrodniczą Wzgórz Kiełczyńskich" z wejściem na ich najwyższy punkt - Szczytną, sama narzuca się na najlepszy wybór trasy. Pogoda była znowu iście wiosenna! Za punkt startowy przyjęłam razem z Moim Człowiekiem parking przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryii Panny w Kiełczynie. Gdyby chcieć zwiększyć dystans trasy, można rozpocząć z Przełęczy Tąpadła, gdyż przebiega na niej, aż przez całe Wzgórza Kiełczyńskie szlak żółty, który w sumie ma 60 km i łączy dwie kropki, jedną w Wałbrzychu, a drugą w Sobótce.

1. Początek ścieżki edukacyjno - przyrodniczej Wzgórz Kiełczyńskich.
2. Pomnik poległych podczas I Wojny Światowej.
3. Szczyt Szczytna 466 m n.p.m.).

Szczyt Szczytna (466 m n.p.m.).

1. Widok na Masyw Ślęży oraz Masyw Raduni.
2. Wiata turystyczna na Przełęczy Książnickiej (366 m n.p.m.).
3. Paproć serpentynowa. 




sobota, 2 marca 2024 - MASYW ŚLĘŻY 

(GOZDNICA, KWARCOWA GÓRA, SKALNE,  STOLNA, ŚLĘŻA, WRZOS, WIEŻYCA)


Masyw Ślęży, a przede wszystkim sama Ślęża przyjmuje na siebie coweekendowe oblężenie turystów i spacerowiczów. Jest to bardzo popularny kierunek dla Wrocławiaków, którzy chcieliby trochę wyrwać się z wszędobylskiej betonozy. Dla mnie ten fakt oznacza, że bezpłatny parking na Przełęcz Tąpadła może być już pełny. Dosłownie rzutem na taśmę znalazłam ostatnie, wolne miejsce. Gdybym spóźniła się z 10 minut, nie miałabym już czego szukać. 

Nie przez wszystkie siedem szczytów prowadzi szlak. Nie jest to jednak problem, bo Masyw Ślęży jest naszpikowany sporą ilością dróg pożarowych, szutrowych czy zwykłych leśnych ścieżek. Bez zbędnego powtarzania własnego śladu, byłam w stanie opracować traskę w formie pętli.

Osobiście największym dla mnie odkryciem w Masywie Ślęży okazała się być ścieżka przyrodnicza "Skalna" poprowadzona przez szczyt Skalne oraz punkt widokowy "Skalne Capki"!

Poza popularnymi szlakami prowadzącymi na Ślężę, przez większość czasu mogłam cieszyć się spokojem i tylko wyłącznie swoim towarzystwem.

Na ścieżce przyrodniczej  "Skalna" panuje wyjątkowy klimat.

Szczyt Skalne.

Punkt widokowy "Skalne Capki" - moje osobiste odkrycie w Masywie Ślęży.

Punkt widokowy "Skalne Capki". Zabrakło tylko trochę słoneczka do zdjęcia.

Tabliczki/karteczki na Kwarcowej Górze oraz Wrzosie.

1. Gozdnica. 2. Wieża widokowa na szczycie Wieżyca.

1. Szczyt Wieżyca. 2. Szczyt Stolna.

1. Wieża widokowa na szczycie Ślęży. 2. Palenie ognisk na Ślęży to już chyba tradycja. 3. Dom Turysty PTTK na Ślęży im. Romana Zmorskiego.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży. 
Kościół zbudowany został na ruinach średniowiecznego kamiennego zamku.

Kamienny "Niedźwiedź" to symbol Ślęży!


_________________________


WERYFIKACJA

Legnicki oddział PTTK bardzo sprawnie zweryfikował moje ślężańskie zdobycze, a całkiem sporych rozmiarów odznaka "Korona Masywu Ślęży" dołączyła do pozostałych blaszek z pod szyldu PTTK.  Obecnie dostojnie prezentuje się na specjalnej tablicy w domku.

Odznaka "Korona Masywu Ślęży: oraz dedykowana książeczka.

To był świetnie spędzony czas w górach. Projekt bardzo mnie motywował do wyjścia z domu w trakcie tak dojmującej porze roku jaką jest bezśnieżna zima, która utrzymuje się od kilku już lat.


_________________________

Hejka, tu Skadi! Jeżeli uważasz, że blog, który prowadzę już od tak wielu lat jest dla Ciebie adresem w Internecie pod którym znajdujesz wartościowe i ciekawe informacje związane z górami, możesz dać mi o tym znać poprzez zostawienie komentarza bądź postawienia mi wirtualnej kawy. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

  1. Skadi, na Wieżycy była kiedyś tablica pamiątkowa harcerzy z 1957 roku z okazji ślubowania, leżała sobie na uboczu w trawie. Zwróciłaś może uwagę, czy ona jest tam jeszcze? W 2017 roku jeszcze była...

    ps. Co do Krony Masywu Ślęży - fajna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze, nie za bardzo rozglądałam się po okolicy. Nie mam pojęcia czy jeszcze leży ta tablica. Zrobiłam tylko szybką fotę z tabliczką i ruszyłam w kierunku kolejnego szczytu.

      Usuń
  2. Ten punkt "Skalne Czapki" bardzo fajny, też mi się podoba, aczkolwiek nie wiedziałem, że nosi taką nazwę ;) Widać, że nawet na Ślęży da się znaleźć ciekawe opcje na spacery, bez powielania cały czas tego samego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę Masyw Ślęży po pretekstem zdobywania tej odznaki mnie miło zaskoczył. Nastawiałam się tylko na zwykłe chodzenie po lesie, a jednak kilka momentów "wow" się pojawiło! Parę lat temu udało mi się nawet wybrać na narty biegowe w Masyw Ślęży. Szkoda, że te zimy z roku na rok coraz gorsze...

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]