Korona Sudetów Niemieckich - 6 szczytów na weekend [odznaka PTTK Ziemi Wałbrzyskiej]

 
Korona Sudetów Niemieckich to odznaka ustanowiona przez oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, która wchodzi w skład większego sudeckiego projektu o nazwie "Wielka Korona Sudetów" (trochę odmienny od popularnej Korony Sudetów Oddziału Wrocławskiego PTTK). W zestawieniu jest jedynie 6 szczytów znajdujących się na terenie Niemiec, należących do Sudetów Zachodnich jak i Pogórza Zachodnio-Sudeckiego. 

 
KORONA SUDETÓW NIEMIECKICH 
- wykaz szczytów -

Lp. Nazwa szczytu  Wysokość w m n.p.m.
1. Hochstein 449
2. Rotstein 445
3. Spitzberg 510
4. Valtenberg 587
5. Breiteberg 510
6.  Lausche 793

  • Jak można zauważyć w przedstawionej tabeli, szczyty mieszczą się w przedziale 450-800 m n.p.m. co spokojnie daje możliwość zdobywania tej odznaki całorocznie, nawet z dziećmi czy psem/kotem. 😉
  • Wejścia na poszczególne szczyty można potraktować w kategorii krótszych bądź troszkę dłuższych spacerów, gdyż dystans do przejścia zazwyczaj mieści się w kilku kilometrach. Jest to bardzo fajna, gotowa opcja, gdy chcielibyśmy mimo wszystko spędzić czas na powietrzu, z jakimś motywem przewodnim - jak np. właśnie zdobywanie jakiejś odznaki, a prognozy pogody nie oferują przez cały dzień pięknej aury. 
  • Ze względu na lokalizacje w zagospodarowanej turystycznie okolicy ważnych saksońskich miast, na wierzchołkach zastaniemy wieże widokowe bądź knajpy/restauracje. 
  • Lausche należy również do odznaki Korona Sudetów, gdyż jest najwyższym szczytem Gór Łużyckich. 
  • Największym wyzwaniem jest logistyka i przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi szczytami. Najlepszym rozwiązaniem będzie własny samochód. Opcja alternatywna to wyszukiwanie ofert wycieczek oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który organizuje wyjazdy pod szyldem zdobywania swoich odznak.
  • Koronę Sudetów Niemieckich zdecydowaliśmy się zdobyć w trakcie jednego weekendu. Naszą noclegową bazę ulokowaliśmy w Polsce, gdyż rejon Gór i Pogórza Łużyckiego jest przygraniczny, ale równie dobrym miejscem strategicznym może być Kurort Oybin, Zittau (polecam camping "SeeCamping Zittauer Gebirge") czy inne niemieckie miasteczko.

Lokalizacja na mapie wszystkich 6 szczytów znajdujących się w zestawieniu
 Korony Sudetów Niemieckich www.mapy.com

____________________________________
REGULAMIN ODZNAKI TURYSTYCZNEJ
"ZDOBYWCA KORONY SUDETÓW NIEMIECKICH"


I. Postanowienia wstępne.

1. Odznaka Turystyczna „Zdobywca Korony Sudetów Niemieckich”, zwana dalej odznaką ustanowiona została przez Komisję Turystyki Górskiej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.

2. Celem odznaki jest zachęcenie do poznania gór, uprawiania turystyki i krajoznawstwa górskiego na obszarze Sudetów i ich Pogórza położonych na terytorium Republiki Federalnej Niemiec.

3. Nadzór nad zdobywaniem odznaki sprawuje Komisja Turystyki Górskiej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.

4. Odznaka nie posiada stopni, a zdobycie jej wymaga spełnienia warunków zawartych w niniejszym regulaminie.

II. Warunki zdobywania odznaki.

5. Odznakę można zdobywać niezależnie od wieku.

6. Odznakę zdobywa się w czasie pieszych wędrówek przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w górach.

7. Odznakę zdobywa się przez wejście na wszystkie szczyty górskie wymienione w załączniku w dowolnie wybranej kolejności.

III. Weryfikacja.

8. Podstawą weryfikacji odznak jest książeczka zdobywcy odznaki, kronika wycieczek prowadzona własnoręcznie lub książeczka GOT. W książeczce odznaki powinny znajdować się niżej wymienione wpisy:
  • data wycieczki,
  • nazwa zdobywanego szczytu,
  • trasa wędrówki,
  • miejsce na potwierdzenie,
  • miejsce na wklejkę weryfikacyjną.

9. Podstawą do zaliczenia wędrówki są potwierdzenia terenowe zebrane w książeczce odznaki, jak również podpisy osób uprawnionych: przewodników, przodowników lub instruktorów PTTK oraz opiekunów SKKT o ile uczestniczyli w wędrówce albo przebywali na trasie wędrówki.

10. Odznakę „Zdobywcy Korony Sudetów Niemieckich” przyznaje Komisja Turystyki Górskiej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.

11. Książeczkę prawidłowo wypełnioną z poświadczeniami odbycia wędrówek na poszczególne szczyty należy złożyć do weryfikacji w Oddziale PTTK w Wałbrzychu, ul. Konopnickiej 19 (wejście od ul. Lewartowskiego 2) lub przesłać pocztą wraz z załączoną kopertą zwrotną z naklejonymi znaczkami pocztowymi.

12. Zdobywca odznaki, po zweryfikowaniu wpisów w Książeczce, otrzymuje wklejki potwierdzające zdobycie poszczególnych szczytów.

13. Zweryfikowanie i otrzymanie wklejek na wszystkie szczyty „Sudetów Niemieckich” wymienione w załączniku upoważnia do otrzymania dyplomu-legitymacji oraz wykupienia i noszenia odznaki.

IV. Przepisy przejściowe i końcowe.

14. Wnioskuje się o uroczyste wręczanie dyplomów-legitymacji odznaki „Zdobywcy Korony Sudetów Niemieckich” podczas corocznego Zlotu Turystów na Wielkiej Sowie organizowanego przez Komisję Turystyki Górskiej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu. Rajd ten jest organizowany w miesiącu wrześniu w ramach Międzynarodowego Dnia Turystyki.

15. Regulamin niniejszy został zatwierdzony przez Zarząd Oddziału PTTK w Wałbrzychu w dniu 13.04.2011 r. (uchwała Nr…/…) i wchodzi w życie z dniem 14.04.2011 r.

____________________________________

NASZA KORONA SUDETÓW NIEMIECKICH W WEEKEND 
- krótki raport - 


sobota, 18 maja 2024

HOCHSTEIN 449 m n.p.m.

Po rozeznaniu się na mapie gdzie leżą poszczególne szczyty, uznaliśmy, że najwygodniej będzie rozpocząć od tego który jest najbardziej wysunięty na zachód. Hochstein znajduje się bardzo blisko przebiegu niemieckiej autostrady nr 4, więc choć dojazd jest najdalszy, to jest najprostszy. Bardzo dogodny i bezpłatny parking znajduje się  tuż po zjeździe z autostrady (zjazd nr 87). Gęsta sieć szlaków i ścieżek pozwoliła na to, aby po długiej jeździe w samochodzie, solidnie rozprostować kości. Wyszła nam 8 km pętla. Nad naszymi głowami przez pewien czas wisiały ciemniejsze chmury, ale ostatecznie żaden deszcz z nich nie spadł. 

Hochstein 449 m n.p.m. Na skałach szczytowych zlokalizowane są platformy widokowe, niestety widoki są mocno ograniczone przez rosnące drzewa.


Lokalizacja szczytu Hochstein na mapie.

VALTENBERG 587 m n.p.m.

Valtenberg był drugim i ostatnim na dzisiaj szczytem z Korony Sudetów Niemieckich. Zaparkowaliśmy auto w Georgenband (dzielnica miasta Neukirch/Lausitz). W obrębie wierzchołka również występuje dużo szlaków oraz ścieżek, więc także udało się skomponować trasę w formie pętli. Na Valtenbergu znajduje się kamienna wieża widokowa z gospodą (niestety były nieczynne) oraz plac zabaw. Zaskakującym obiektem jest wyciąg narciarski z 800 m, jeszcze nie w pełni zarośniętym stokiem. Ciekawe kiedy ostatnio widział jakiegoś narciarza? Po powrocie do auta, obraliśmy azymut na Polskę. Zanim zameldowaliśmy się na naszym noclegu, na rynku w Leśnej wstąpiliśmy jeszcze na obiadokolację do małej knajpki. 

Valtenberg 586 m n.p.m.



Lokalizacja szczytu Valtenberg.


niedziela, 19 maja 2024


Drugi dzień był intensywniejszy. Rozpoczęliśmy od najwyższego szczytu z zestawienia, który znajduje się na niemiecko-czeskiej granicy. Na Lausche byłam dwukrotnie, ale zawsze z podejściem i zejściem od strony niemieckiej. Zdecydowaliśmy się na przejazd do Czech, by wystartować z pod chaty Luž, która dysponuje sporym parkingiem. Na wierzchołku trochę na przestrzeni lat się zmieniło. Została wzniesiona nowa wieża widokowa, postawiono również granitowy słup. Dzięki wieży widokowej Luž/Lausche  uzyskał  dostęp do dużo lepszych widoków, co oczywiście jest obecnie magnesem przyciągającym turystów. 

LAUSCHE 793 m n.p.m.

Szczyt Lausche jest najwyższy w zestawieniu Korony Sudetów Niemieckich.

Lausche - lokalizacja na mapie.


SPITZBERG 510 m n.p.m.


Spitzberg to bardzo ciekawy szczyt, do tego stopnia, że prawie 10 lat temu (jak ten czas leci!) stał się dla mnie głównym celem wyjazdu. Dlaczego? - Za najlepsze wyjaśnienie posłuży post opublikowany na blogu - "Spitzberg 510m n.p.m! - gratka ferratka z blogową integrą". Nie mieliśmy czasu by pobawić się z liną czy lonżą via ferratową, dlatego wejście na Spitzberg w ramach zdobywania Korony Sudetów Niemieckich potraktowaliśmy w formie odświeżenia, no i żeby faktycznie w ramach jednego weekendu być w stanie spokojnie wejść na wszystkie szczyty znajdujące się w zestawieniu bez względu na to czy w przeszłości już je odwiedziliśmy. Akcja Spitzberg zamknęła się w niecałych 3 km! 

Spitzberg 510 m n.p.m.




Spitzberg 510 m n.p.m. - lokalizacja na mapie.


BREITEBERG 510 m n.p.m.


Breitberg to kolejny, mały szczyt znajdujący się w zestawieniu, ale również zawierający najważniejsze dwa elementy charakterystyczne - wieżę widokową oraz czynną gastronomię. Akurat natrafiliśmy na przygotowania małego zespołu, który miał umilać czas przy piwie i innych smakołykach serwowanych przez gospodę. Nie zostaliśmy by chociaż przez chwilę posłuchać muzyki, gdyż radary burzowe, które monitorowaliśmy przez cały dzień były nieugięte. Nie dawały szans, że Góry i Pogórze Łużyckie zostaną pominięte. Nadchodził bardzo szeroki front burzowy, stąd musieliśmy się spieszyć gdyż został jeszcze jeden szczyt do skompletowania Korony.

Breiteberg również dysponuje wieżą widokową oraz punktem gastronomicznym.



Breiteberg 510 m n.p.m. - lokalizacja na mapie.


ROTSTEIN 445 m n.p.m.


Rotstein zamknął naszą weekendową przygodę z Koroną Sudetów Niemieckich. Z powodu nadchodzącej burzy wybraliśmy najkrótszy wariant podejścia. Tak naprawdę akcję zamknęliśmy w ciągu 30 minut, ale i tak szliśmy trochę z duszą na ramieniu. Front burzowy potrafi szybko się przemieszczać. Mieliśmy słuszne przeczucia, powrót do auta pokonaliśmy bowiem w biegu. Dosłownie gdy do niego wsiedliśmy,  na szybie zaczęły pojawiać się pierwsze duże krople, a chwilę później już grzmiało i błyskało.

Rotstein 445 m n.p.m.



Rotstein 445 m n.p.m. - lokalizacja na mapie.

_____________________________________

Korona Sudetów Niemieckich to taki mały, kompaktowy projekt, który można sobie realizować przy okazji bądź właśnie w ramach - tak jak zrobiliśmy to my - dwudniowego pobytu. Jest dostępna dla turysty młodszego jak i starszego co jest jej ogromnym plusem. Za wysiłek czeka piękna, duża odznaka. Ja swoją w domu już mam. 😃 

Odznaka Korona Sudetów Niemieckich.


_____________________________________

Hejka, tu Skadi! Jeżeli uważasz, że blog, który prowadzę już od tak wielu lat jest dla Ciebie adresem w Internecie pod którym znajdujesz wartościowe i ciekawe informacje związane z górami, możesz dać mi o tym znać poprzez zostawienie komentarza bądź postawienia mi wirtualnej kawy. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Komentarze

Popularne posty

Jezioro Iseo - poradnik praktyczny [gotowiec urlopowy!]

DRABINA WAŁBRZYSKA - kondycyjny wycisk w Sudetach!

SCHRANKOGEL - trzytysięcznik dla początkujących

Inntaler Höhenweg - trekking w Alpach dla początkujących [informacje ogólne i praktyczne, wskazówki, koszty]